درباره نویسندگان

معرفی  ژول گابریل ورن :

 ژول گابریل ورن نویسنده ، شاعر و نمایش ‌نامه‌ نویس اهل فرانسوی بود که بیشتر شهرتش را مدیون نوشتن  داستان‌های ماجراجویانه‌ای است که دنیای داستان‌های علمی–تخیلی را دگرگون کردند، ژول ورن بیشترین کتاب های  ترجمه شده در جهان را داشته است.

ژول ورن در 8 فوریه سال (۱۸۲۸) در یک خانواده ی مرفه در منطقه ی بندری شهر نانت فرانسه چشم به جهان باز کرد. به در خواست پدرش تحصیلاتش را در رشتهٔ حقوق به آخر رساند ، اما ذوق نمایشنامه‌نویسی و رمان‌نویسی او را بر آن داشت که کم ‌کم به سمت  ادبیات کشیده شود. اگر چه در اول در این کار موفق نبود و از نظر مالی هم در مضیقه قرار گرفته بود، اما پس از آن به سرعت پیشرفت کرد.

همکاری کردن ورن با نشر پیر-ژول اتزل باعث خلق مجموعهٔ سفرهای شگفت‌انگیز شد که مجموعه داستان‌هایی ماجراجویانه و محبوب بودند و پر اهمیت آن‌ها عبارت بودند از سفر به مرکز زمین ( در سال ۱۸۶۴)، بیست هزار فرسنگ زیر دریا ( در سال ۱۸۷۰)، و دور دنیا در هشتاد روز در سال ۱۸۷۳.

او در جایگاه دومین نویسنده‌ای است که کتاب‌هایشان از سال ۱۹۷۹ تا الان ، بیشترین ترجمه را به زبان‌های گوناگون دنیا داشته‌اند. پیش و پس از او به‌ترتیب آگاتا کریستی و شکسپیر جا دارند.

در شروع آثار ژول ورن تنها در میان کودکان طرفداران و علاقه‌مندانی داشت تا آن که منتقد و نویسنده‌ای به نام مارسل موره (۱۹۶۹–۱۸۸۷) چندین کتاب و رساله دربارهٔ ژول ورن نوشت و او را چنان‌که بود به دنیا معرفی کرد. مارسل موره در دو کتاب ژول ورن بسیار شگفت‌انگیز در سال (۱۹۶۰) و اکتشافات ژول ورن (۱۹۶۳) ژول ورن را به دنیا شناساند و از آن به بعد دوست داران ادبیات با نظر جدی‌تری به ژول ورن می‌نگرند.

ژول ورن که هفتاد و هفت سال (۱۹۰۵–۱۸۲۹) زندگی کرد، نزدیک به هشتاد داستان بلند و کوتاه و رسالهٔ پژوهشی و مقاله به رشته تحریر در آورده است. مثل  تاریخ مصر و فرانسه و مستعمره‌هایش  و تاریخ رهنوردیهای بزرگ و رهنوردیهای بزرگ  . کریستف کلمب و افزون بر آن پانزده نمایشنامه نوشته که در آن دوره بر روی صحنه رفته‌است. شهرت او با سه داستان بلند مشهورش پنج هفته در بالن و سفر به مرکز زمین و از ماه به زمین شروع شد. در عصری که نویسندگان خوش قریحه و چیره ‌دستی چون بالزاک، دیکنز، الکساندر دوما، تولستوی، داستایوفسکی، تورگنیف، فلوبر، استاندال، جورج الیوت و امیل زولا و ده‌ها نویسنده معروف دیگر زندگی می‌کردند، ژول ورن موفق شد جایگاه خود را به عنوان نویسنده و گردآور ورزیده در میان این مشاهیر تثبیت کند. وی با پیش‌بینی‌های ارزنده و روشن بینانه ی خود، چراغ راهنمای نوآوران و دانشمندان در نیم و حتی یک سده پس از آن گردد. امروزه کشتی هسته‌ای ناتیلوس به افتخار کشتی افسانه‌ای به همین نام در اثر نامدار او بیست هزار فرسنگ زیر دریا نامگذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *